Latest

“JE SUIS YEMEN”/ Ben YEMEN’im FRANSA SEÇİMLER ,YEMEN

Articles/makaleler

  /   1529   /   29 March 2015, Sunday

 Print
“JE SUIS YEMEN”/ Ben YEMEN’im FRANSA SEÇİMLER ,YEMEN Mazlum, mahzun, mağdur ve mustazaf Yemen halkına alaturka vah vah hayıflanmak nafile bugün. Alafrangası ise tamamı ile bir güldürü olurdu. Zira Fransa, tüm dünya ile birlikte, ülkenin güneyindeki Alpes-de-Haute-Provence bölgesinde düşen Germanwings uçağının karakutusu sanki dünyanın en mühim meselesiymiş gibi konuşuyor. Elbette ki kastım hadisenin önemini küçültmek değil. Bu üzücü kazada hayatlarını kaybedenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı diliyorum ancak bu olaya bağlı olarak, uçağın düşüş sebebine dair kokpit konuşmalarının magazinvari haberlere dönüştürülmesi ve bununla, Yemen'deki Husi hareketini bahane ederek Yemen'e saldırı düzenleyen Suudi Arabistan liderliğindeki ABD destekli koalisyonun şeytanlıklarının örtülmek istenmesini işaret ediyorum. Koalisyonda yer alan kötücül Körfez ülkeleri de dahil olmak üzere, koalisyonunun ve destekçilerinin saldırıları meşrulaştırma çabalarının Kararlılık Fırtınası isimli, uluslararası hukuka aykırı “bu saldırıyı meşrulaştırmaya yetmeyeceğinin bilincinde olduklarını ve bu sebeple Germanwings uçağının kazazedelerini de kendilerinin katlettikleri mazlumların önüne geçirdiklerini söylüyorum. Bu durumda bize düşen, tüm perdeleri usulünce yırtmak/ kaldırmak ve esasen on yıllardır devam eden katliam serilerinin üzerinin kapatılmasına, sürecin normalleştirilmesine ve bu yolla insanların insanlıktan çıkarılmasına müsaade etmemektir.

  

 

“JE SUIS YEMEN”/ Ben YEMEN’im   

FRANSA SEÇİMLER ,YEMEN

Hangi hükmün içtihadinı alenen sabit hale getirmeye çalıştıkları belli olan,küfürden kaçınmayan, batıl yoldan ayrılmayan  ve  zulüm tohumları eken Suudların bagırsaklarında biriken parazit ve toksinlerden  ilki midir YEMEN ?

Mazlum, mahzun, mağdur ve mustazaf  Yemen halkına alaturka vah vah hayıflanmak nafile bugün. Alafrangası ise tamamı ile bir güldürü olurdu. Zira Fransa,  tüm dünya ile birlikte, ülkenin güneyindeki Alpes-de-Haute-Provence bölgesinde düşen Germanwings uçağının karakutusu sanki dünyanın en mühim meselesiymiş gibi konuşuyor. Elbette ki kastım hadisenin önemini küçültmek değil. Bu üzücü kazada hayatlarını kaybedenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı diliyorum ancak bu olaya bağlı olarak,  uçağın düşüş sebebine dair kokpit konuşmalarının  magazinvari haberlere dönüştürülmesi ve bununla, Yemen'deki Husi hareketini bahane ederek Yemen'e saldırı düzenleyen Suudi Arabistan liderliğindeki ABD destekli koalisyonun şeytanlıklarının örtülmek istenmesini işaret ediyorum. Koalisyonda yer alan kötücül Körfez ülkeleri de dahil olmak üzere, koalisyonunun ve destekçilerinin saldırıları meşrulaştırma çabalarının   "Kararlılık Fırtınası" isimli, uluslararası hukuka aykırı “bu saldırıyı  meşrulaştırmaya yetmeyeceğinin bilincinde olduklarını ve bu sebeple Germanwings uçağının kazazedelerini de kendilerinin katlettikleri mazlumların önüne geçirdiklerini söylüyorum. Bu durumda bize düşen, tüm perdeleri usulünce yırtmak/ kaldırmak ve esasen on yıllardır devam eden katliam serilerinin üzerinin kapatılmasına, sürecin normalleştirilmesine ve bu yolla insanların insanlıktan çıkarılmasına müsaade etmemektir. 

Kardeş kardeşi bıçaklar geri döner kucaklar  lakin   Mü’minlerin aleyhine hareket eden   akidesi bozuk müminler  yüzünden   Müslümanın , Müslümanın kardeşi olmadığını bir kez daha haykıran bir dünyaya uyanmamak mümkün değil. Dünyanın büyük bir yüzdesi ise Yemendeki insanlık dışı katliamı değil olayların petrol fiyatlarını nasıl  tetiklediğini konuşuyor

 

Kişiliği, mensup olduğu örgütü bir yana Şubat ayında   Arap Yarımadası El Kaidesi olarak bilinen AQAP ‘ın şehit dini liderlerinden Şeyh Haris el Nazari'nin ABD'nin Yemen'de insansız hava uçaklarıyla yaptığı saldırı neticesinde hayatını kaybetmesi öncesi ,Charlie Hebdo sırasında Fransızlara dair yaptığı, burada tek tek anmayacağım pek çok insanlık dışı ve İslamofobik tutumuna dair  tespitin isabetli olduğunu düşünmüştüm.

Sene başında Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi’nin  Paris’te Charlie Hebdo dergisine saldırı düzenleyen kardeşlerden Said Kouachi'nin Yemen'de eğitildiğine dair basında çıkan haberlere tepki gösterişine dair  Yemen resmi   ajansı SABA'dan ana akım medyaya düşen haberler gözümün önüne geldi. Kouachi'nin, ülkesinde eğitildiğine dair haberleri eleştiren Hadi, İngiltere'nin Sana Büyükelçisi Jane Marriott'u kabulü esnasında  Yemen'e üç günlüğüne silah kullanmayı öğrenmeye geldiği söylenen kişinin  hapiste olduğu ve  Fransa'daki soruşturmasının iki sene sürdüğünü, terör saldırısının ardından Yemen'i hedef alan yalan yanlış bilgiler(dezenformasyon) üzerine kurulu zalim bir medya kampanyası yürütüldüğünü  söylüyordu. Aslında tüm olan bitenin OburDünyalıların planlarının bir parçası olduğu gözden uzak tutulmaması  bu meyanda Hadi’nin de zulme iştirak planının bir parçası olup olmayacağı atlanmaması gereken bir detaydı. İdlib’in muhaliflerce ele geçmesi ardından tekrar hatırlanması açısından Suriye’deki vekâlet savaşının bir sonraki perdesinin YEMEN üzerinden yürütülmediğini ya da orada sahnelenmediğini, Fransa’nın da bu ittifakın içinde olmadığını söyleyebilir miyiz ?

 

Bugün Fransa'da 101 bölgede İl meclis yerel seçimlerin ikinci turu var. Yaklaşık 1 saat sonra  Fransa yerel saatine göre saat 7 de seçim süresi dolacak, seçim anketleri iktidarda bulunan Cumhurbaşkanı François Hollande'ın Sosyalist Partisi'nin (PS)  yüzde yirmi oranında oy alarak elindeki  61 bölgenin 30 ila 40 kadarını kaybedebileceğini söylüyor.Mösyö (Hollande)  Suud  kralı Selman’ı telefonla arayıp  Yemen'in istikrarı ve birliğinin yeniden tesis edilmesi adına,Yemen’e karşı başlatılan saldırıya destek verirken gerekli  yardımı sunmaktan da imtina etmeyerek ne icap ederse yapacaklarını  hatta Suudi Arabistan' ın yanısıra gerekirse Yemen'e karşı ittifak icinde olan   Bahreyn, Kuveyt,  Katar, Mısır,Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri Sudan Türkiye gibi ülkelere de yardım edeceğini duyururken sanmamalıyız ki iktidar değişirse farklı bir gelişme olacak.

Aşırı sağcı, yabancılara karşı sert tutumuyla bilinen  hatta 2017 milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine oynayan  ‘Ulusal Cephe Parti’ lideri Marine Le Pen’in kazanması  veyahyut Avrupa ülkelerinin sağın güçlenmesinden endişe etmesinin hiç bir manası yok . Zira bugün hiç kimse Fransa’nın Aden Körfezi’ndeki kana bayrağından “ kardeşlik sembolü” (i)  kırmızı akıtmayacağını söyleyemez. Yanılmayı dilerim ya da yanlış yoldan geri dönenleri görmeyi.

 

Çiğdem Yorgancioglu

http://www.cigdemyorgancioglu.org

 

 

(i)            http://tr.wikipedia.org/wiki/Fransa_bayra%C4%9F%C4%B1

 

 

  

  

Comments