Latest

SUCool 2018 Enerji & Temiz Teknolojileri Girişimcilik Programları

Articles/makaleler

  /   1094   /   26 February 2018, Monday

 Print
SUCool 2018 Enerji & Temiz Teknolojileri Girişimcilik Programları PRIMER – Energy & Cleantech Accelerator Program ve “PowerUp – Startup Competition” Çiğdem YORGANCIOĞLU 26 Feb 2018 Cigdem Yorgancioglu

  

SUCool 2018 Enerji & Temiz Teknolojileri Girişimcilik Programları

 

 PRIMER – Energy & Cleantech Accelerator Program ve “PowerUp – Startup Competition”

 

Çiğdem YORGANCIOĞLU

26 Feb 2018

 

Image result for SUCool

 

 

GİRİŞ

 

Girişimcilik Vakfı ortaklığında ve İstanbul Kalkınma Ajansı 2016 Yılı Girşimcilik Mali Destek Programı kapsamında desteklenen Sabancı Üniversitesi SUCOOL tarafından düzenli hale gelmiş olan ve ilkine geçtiğimiz 2017 yılı ,20 Haziran'da Impact Hub Istanbul'da iştirak ettiğim, Sabancı Üniversitesi SUCool ‘dan Başar Kaya’nın( SUCOOL Tech-Based Start-up Accelerator Center) sunumuyla başlayan STARTUP GLOBE MEETUP etkinliğinin yedincisinde , Cleantech ve Enerji teknolojileri özelinde girişimlerin yenilikçi teknolojilerini ve iş modellerini, regülasyonların e ve büyük oyuncuların hakim oldukları bir ortamda hayata geçirebilmeleri ve bunlara ilişkin hukuki ,teknik ve mali konuları mercek altına alınıına tanık olmuş ve sonrasında da [i] Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) tarafından 2010 senesinde kuruluşundan bu yana her yıl düzenlenen ve  ulusal ve uluslararası karar mercileri için interaktif bir şekilde görüş alışverişinde bulunmalarına imkân tanıyan IICEC 8th International Energy and Climate Forum, yani 8. Uluslararası Enerji ve İklim Forumu, bu yıl “Küresel Enerji Yatırımları: Sırada Ne Var?” (Global Energy Investments: What’s Next?) temasıyla Beşiktaş Conrad Bosphorus Hotel’de gerçekleşmiş  13 Ekim 2017 tarihinde  küresel enerji piyasalarına ilişkin kilit değerlendirmelerin yer aldığı  bu  Forum’a ben de bizzat katılmış izlenim ve görüşlerimin yanısıra etkinliklerde yer alan mesajları ve temayı Enerji Gazetes ve Ulusararası Politika Akademisi başta olmak uzere çeşitli mecralarda  makaleler yoluyla aktarmıştım.

 

2012, 2015, 2016 ve 2017’de Türkiye’nin En Girişimci ve Yenilikçi Üniversitesi olan Sabancı Üniversitesi!nin [ii]  katma değer yaratan, teknoloji-AR-GE -inovasyon bazlı, gerçek bir ihtiyacı karşılayan girişimcilerin projelerini hayata geçirmeleri için destek veren bir girişim hızlandırma merkezi olan SUCool [iii]2018 içerisinde 1'i ulusal (PRIMER) ve 1'i de global (PowerUp!) olacak şekilde 2 ana program ve etkinlik organizasyonunu hayata geçirilecek ve .bu bağlamda; 2018 yılında hayata geçirilmesi planan programlara ilişkin detaylar ile bu kapsamda kurumsal firmalara sunulan  işbirliği ve sponsorluk fırsatları açısından yeni açılımlar sözkonusu

 

 

Bu açılım içinde 3 FarklıProgram Tasarımı mevcut

 1) İstanbul’daFizikselHızlandırma Programı (PRIMER by SUCool)

2) Sektör bağımsız olarak ülke genelindeki tüm erken aşama girişimcilerin erişimine açık Online Kuluçka ve Hızlandırma Programı (PRIMER on Virtual)

3) İzmir, Ankara ve Kayseri gibi belli başlı şehirlerdeki teknoparklarda düzenlenecek 2-3 tam günlük eğitim, atölye, bootcamp ve meetup’lar ile niteliklistartup’laradoğrudan erişim (PRIMER on Field)

 

PRIMER - Hızlandırma Programı Programı tamamlayan ve yeterli gelişimi gösteren girişimcilere: - Sabancı Üniversitesi InoventA.Ş Kuluçka ve İş Geliştirme destekleri - Teknopark Istanbul’daofis açma imkanı - Fikri mülkiyethakları ve hukuki danışmanlıkdestekleri - Kamu fonları ve yatırımcıyaerişim destekleri - SUCool Uluslararası GirişimcilikKamplarınaburslu katılım imkanı

 

PRIMER - Hızlandırma Programı Hollanda merkezli InnoEnergy tarafından yürütülen ve enerji odaklı startup’ların uluslararası pazarlara açılmasını hedefleyen girişimcilik yarışması. - 24 farklı ülkede eşzamanlı düzenlenen ülke finalleri(Country Final) - Her ülkenin birincisinin yarıştığı büyük final (Grand Final) - Büyük finalde toplam45.000 Euro Para Ödülü - Grand Final birincisine 200.000 Euro’ya kadar yatırım ve Hollanda’da şirketleşme / ofis açma imkanı

 

PRIMER ile alakalı detaylar ve işbirliği imkanları "SUCOOL - Energy Startup Programları_Sponsorluk Dosyası kapsamında ve Fiziki hızlandırma programına ek olarak yeni kurgular planlanmış vaziyette . Diğer yandan "PowerUp! Competition 2018 ve global işbirliği imkanları da partnership offer kapsamında ele alınmış. Bu makale ve duyuru söz konusu bu kurguları ele almaktadır.

 

SUCOOL, Sabancı Üniversitesi bünyesinde 2013 yılında kurulan erken aşama teknoloji girişim destek merkezi.  AmaçI teknoloji girişimlerini hızlı şekilde ticarileştirmek ve pazara erişmelerini sağlamak.

 

 

Sabancı Üniversitesi Teknoloji Tabanlı Girişimleri Hızlandırma Merkezi SUCool, 2018 yılında enerji ve temiz teknolojiler dikeyinde hem erken aşama girişimciler hem de büyüme aşamasındaki start-up’lara yönelik uluslararası programlar hayata geçirecek.

 

2013 yılında kurulan ve şu ana kadar 65 start-up’ın katıldığı 5 ayrı hızlandırma programı yürütülen SUCool’da 23 start-up şirketleşirken 13’ü yatırım aldı ve 11’i de hali hazırda global operasyonlar yürütmekte.

 

Geçmiş yıllarda edindiği birikim ve Hollanda merkezli Innoenergy kurumu ile yaptığı işbirliği neticesinde SUCool, 2018 itibariyle yönünü Enerji ve Temiz Teknolojiler alanında çalışan erken aşama girişimciler ile globale açılmaya hazır start-up’lara çevirdi. Bu kapsamda 2018 yılı boyunca Innoenergy ortaklığında global ölçekte programlar hayata geçirecek olan SUCool, ilk olarak erken aşama enerji, temiz çevre teknolojileri, akıllı ulaşım, sürdürülebilirlik ve mobilite alanlarında fikir sahibi erken aşama girişimcilere yönelik PRIMER Hızlandırma Programını yürütecek.  [iv]

 

PRIMER programı kapsamında girişimciler enerji sektörü profesyonellerinin vereceği teorik ve uygulamalı eğitimler, enerji şirketi yöneticilerinin sağlayacağı mentorluk ve danışmanlık desteklerinin yanı sıra ilk müşteriye erişim, yurt dışından yatırım alma ve global iş ağına dahil olma fırsatlarına sahip olacak.

 

SUCool by PRIMER – Energy & Cleantech Accelerator Programına başvurular online olarak alınıyor. Başvuru ve detaylar: http://sucool.sabanciuniv.edu

 

SUCool tarafından yürütülecek bir diğer program ise, 3 yıldır Avrupa genelinde başarıyla uygulanan “PowerUp – Startup Competition” isimli uluslararası start-up yarışması olacak. Bu kapsamda, Türkiye genelinden seçilecek 7 ileri aşama enerji start-up’ı, 5-6 Mayıs 2018’de düzenlenecek 2 tam günlük kampın ardından 10 Mayıs’ta düzenlenen ülke finalinde sahne alacak ve en başarılı start-up, haziran ayında Çek Cumhuriyeti’nde yapılacak Global finalde ülkemizi temsil etme fırsatı yakalayacak. Global finalde en başarılı start-up’lar 50.000 Euro nakit para ödülüne sahip olacak ve 200.000 Euro yatırım hakkı kazanacak. PowerUp Türkiye başvuruları Mart ayında başlayacak.

 

PowerUp yarışması Türkiye’de ilkdefa düzenlenecek. Program yürütücüsüve etkinlik organizatörü SabancıÜniversitesi SUCool 1 Mart- 15 Nisan 2018 başvuru alımı 5-6 Mayıs 2018 Bootcamp in Istanbul 10 Mayıs 2018 Country Final in Istanbul 19 Haziran 2018 PowerUp Global Final in Czech Republic

 

PRIMER ve PowerUp programları hakkında detaylı bilgi almak için SUCool ekibinden Başar Kaya’ya ulaşabilirsiniz (basarkaya@sabanciuniv.edu).

 

 

 

 

 


[iii] SUCOOL is Sabanci University's acceleration center that supports early-stage technology-R&D-innovation based startups in Istanbul, Turkey. Sabanci University is Turkey's the Most Entrepreneurial and Innovative University. SUCOOL supports its startups with training, mentoring, business development, office space, legal services, introductions to customers and investors, introductions to international ecosystems like Silicon Valley, Boston, London, Berlin since 2013.

  

Comments