Latest

ATLETİZMDE MEDAR-I-İFTİHARIMIZ GULIYEV’LE GURUR DUYDUK, YÜREKTEN TEBRİKLER

Articles/makaleler

  /   1364   /   11 August 2017, Friday

 Print
ATLETİZMDE MEDAR-I-İFTİHARIMIZ GULIYEV’LE GURUR DUYDUK, YÜREKTEN TEBRİKLER By Cigdem YORGANCIOGLU İlham veren başarı hikayelerini ekseriya severiz hele de bir yanı ile bize temas eden bir özelliği olduğunda bu daha da katlanır. 200 m atletleri , 100 m atletleriyle mukayese edilirse nefes kapasiteleri açısından farklıdır zira 200 m'ci başlangıçta yirmi metrede bir nefes alırken, sonlara doğru nefes ritmi hızlanır, daha da sıklaşır. Diğer yandan izleyenler açısından nefesler tutulmuştu . Çömeldi , bir ayak geride diğer ayak çıkış çizgisinin arkasında, konsantre bir zihin , el parmakları yerde elektronik kronometre çalıştı saliseler ve süratle gelen bir zafer .Ekrana bakmış ve kendi ismini ilk sırada görmştü. Sonrası, sırtında kıpkırmızı ay yıldızlı bir bayrak .

  

ATLETİZMDE MEDAR-I-İFTİHARIMIZ GULIYEV’LE  GURUR DUYDUK, YÜREKTEN  TEBRİKLER

By Cigdem YORGANCIOGLU

 

İlham veren başarı hikayelerini ekseriya severiz hele de bir yanı ile bize temas eden bir özelliği olduğunda bu daha da katlanır. 200 m atletleri , 100 m atletleriyle mukayese edilirse nefes kapasiteleri açısından farklıdır zira  200 m'ci başlangıçta yirmi metrede bir nefes alırken, sonlara doğru nefes ritmi hızlanır, daha da sıklaşır. Diğer yandan izleyenler açısından nefesler tutulmuştu . Çömeldi , bir ayak geride diğer ayak çıkış çizgisinin arkasında, konsantre bir zihin , el parmakları yerde elektronik kronometre çalıştı saliseler  ve süratle gelen bir  zafer .Ekrana bakmış ve kendi ismini ilk sırada görmştü. Sonrası, sırtında kıpkırmızı ay yıldızlı bir bayrak .

 

 

 

İngiltere'nin başkenti Londra'nın kuzeydoğusunda bulunan 66 bin kişi kapasiteli statdyumda düzenlenen ve Türkiye Milli Takımının, turnuvaya 27 kişilik bugüne kadarki en kalabalık sporcu kafilesiyle katıldığı 16 ıncı Dünya Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil eden sporculardan  milli atletimiz 1990 Bakü doğumlu. Ramil Guliyev, şampiyonanın 7inci. gününde, erkekler 200 metre finalinde zamana ve rakiplerine  karşı üstünlük sağlamak suretiyle  ipi göğüsleedi ve  altın madalya kazanarak   dünya şampiyonu oldu. 2011 yılında Türk vatandaşı olan Guliyev, başarısıyla Türkiye'de tarihe geçti.  Zafer sonrası Eurosport,  Ramil Guliyev'in , Wayde van Niekerk'i 200 metrelik etkileyici galibiyetiyle yenişini manşetlerine taşımıştı. " Guliyev beats [i]Wayde van Niekerk to win dramatic 200m"

 

Eurosport ‘un gece saatlerinde  attığı twette müsabaka izlenebilir

 

Eurosport TR ✔ @Eurosport_TR

Ramil Guliyev'i dünyanın zirvesine taşıyan tarihi 200 metre finali! #London2017

00:12 - 11 Ağu 2017

 

Güney Afrikalı Wayde Van Niekerk 20.11 ile gümüş, Trinidad Tobagolu Jereem Richards ise 20.11 ile bronz madalya kazandı. Niekerenk, Richards'ı saniyenin binde biri farkla geçerek ikinciliği elde etti. Erkekler 200 metrenin son 4 dünya şampiyonu ise Jamaikalı atlet Usain Bolt'tu. Guliyev bu sayede  Bolt'un tahtına da oturmuş oldu.

 

Atletizmde dünya şampiyonluğunun en büyük isteği olduğunun altını çizen 1.87 m boyunda ve 70 kg ağırlığındaki Guliyev, "Benim için çok inanılmaz bir yarışma oldu. Bunu başarabileceğime sene boyunca inanmıştım. Diyordu.İngiliz BBC onun bu sözlerini “"This is not a shock," said the champion. "But it does not feel real.” – Şok değil ama gerçekmiş gibi de gelmiyor” şeklinde anlatıyordu.

 Bundan sonra inşallah olimpiyatta madalya gelir. Usain Bolt burada olsun isterdim ama olmadı. Sıra bizde, inşallah daha iyi olur. Azerbaycan bayrağıyla tur atma isteğim vardı. Ben bunu yaptım. Yarış çok zor geçti. Bütün sporcular çok hazırdı. Yarışta kim kuvvetliyse o kazandı." diye konuştu  ve kendisine destek olan herkese teşekkür ederek tamamladığı konuşması hakkında BBC de  Yarış boyunca elimden gelenin en iyisini yaptım. Doğru zamaanda en iyi yarışımı çıkardım.Dünya şampiyonu olmaktan öyle mutluyum ki bu kariyerimin adeta bir tepe noktası en iyi anı -   "I have shown my best throughout this competition. I delivered my best race at the right time. I'm so happy to be world champion. This is the best moment of my career." Ifadelerine yer vermişti.

 

 

ATLETİZMDE DEVŞİRME SPORCULAR VE  MİLLİ DUYGULAR İKİLEMİ

 

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar daha şampiyonanın başında verdiği bir demeçte  dokuz atletin final koşmasını beklediklerini ve bayrak yarışı takımlarından da  umutlu olduklarını söylemiş, "Londra'ya gelmeden önceki hedefimiz mümkün olduğunca yüksek sayıda sporcuyla buraya gelebilmekti. Şimdi buradaki hedefimiz en yüksek performansı gösterip, iyi sonuçlarla dönmek. Ancak ben sporcularımızın buraya gelerek görevlerini yaptıklarını düşünüyorum. Burada kazanacakları her başarı onların ödülü olacaktır" şeklinde konuşmuştu..

Buna ilaveten Federasyon Başkanı, yeni aldıkları karar gereğince doping kullandığı tespit edilen sporcuların antrenörleriyle bir daha milli takım forması giymelerinin önünü kapattıklarını da ifade etmişti. Diğer yandan   milli takımdaki "devşirme sporcu" sayısının yüksekliğine ilişkin kıstırıcı  bir soru üzerine ise,"Federasyonumuzu bu konuda eleştirenler önce rakiplerimizdeki devşirme sporcu sayısına bakıp bizdeki sayıyla mukayese etsinler, sonra gelip bizi eleştirsinler" yanıtını vermişti.

 

Türkiye'de bir süredir, yabancı asıllı sporcuların Türkiye vatandaşlığına geçirilerek milli takım formasıyla yarışmalarını sağlayan bir yaklaşımın  benimsenmesine dair iki ayrı görüş var. Atletizm yetkilileri, bu uygulamanın Türkiye'de spora ilgi duyan gençlere ilham vermeyi amaçladığını söylerken uygulamaya itiraz edenler ise, "devşirme sporcuların" atletizme zarar verdiklerini ve "milli duygularla yarışmadıklarını" savunmaktalar .

 

Guliyev’le birlikte gelen bu zafer bir anlamda  bu savı çürütür nitelikte.

 

 

 

 

İLK TEBRİKLER

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre,  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda altın madalya kazanan  milli sporcu Guliyev’e telgraf göndererek tebriklerini ilettiği gibi resmi twitter hesabından da bir kutlama tebriği tweet’I attı. Bu mesajda  "Dünya Atletizm Şampiyonası erkekler 200 metrede altın madalya kazanarak hepimizi gururlandıran Ramil Guliyev'i gönülden tebrik ediyorum." Ifadesi bulunmaktaydı.

 

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre,  Başbakan Binali Yıldırım 16. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda altın madalya kazanan milli sporcu Guliyev’e telgraf göndererek tebriklerini iletti.

 

Beşiktaş resmi twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer Verdi.  "Londra'daki 2017 Dünya Atletizm Şampiyonası'nda altın madalya kazandığın için tebrikler Ramil Guliyev. Bizi gururlandırdın..."

 

 

 

SARI LACIVERT TEBRİK VE  DUYGUSAL ANLAR


20.09'luk derecesiyle  Türkiye'ye erkekler 200 metrede ilk altın madalyasını kazandırarak tarihe geçen   Ramil Guliyev, Fenerbahçe'nin sporcusu,

 

 

. Fenerbahçe Spor Kulübü, resmi internet sitesinden kendi  sporcusu Ramil Guliyev'i tebrik etti.

Fenerbahçe'nin tebriğine dair metni şöyle idi.

 

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen 16. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda ülkemizi temsil eden sporcumuz Ramil Guliyev yarı finalde 20.17'lik derece ile birinci olarak final müsabakasında mücadele etmiştir.

Bugün gerçekleşen final müsabakasında ise üstün bir performans sergileyen Sporcumuz, 20.09'luk derecesiyle yarışı birinci bitirerek Dünya Atletizm Şampiyonası Erkekler 200 metre Şampiyonu olarak altın madalya kazanmıştır.

Türkiye'ye Dünya Atletizm Şampiyonaları tarihindeki ilk altın madalyayı getirerek ülkemizi ve camiamızı gururlandıran başarılı sporcumuz Ramil Guliyev'i tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 200 metrede altın madalya kazanan milli atlet Ramil Guliyev'in tarihi başarısından ve atletin dünya şampiyonu olmasından dolayı duyduğu gururu dile getirirken  sesi titreyen    Kulüp televizyonu FBTV'ye telefonla bağlanarak konuşan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım , "Bu akşam ağlayacak pozisyondaydım. Böyle bir çocuğumuzun dünya şampiyonu olmasından dolayı çok gururluyum. İnşallah diğer sporcularımız da bunu başarırlar." dedi. Aziz Yıldırım, Ramil'in kazandığı şampiyonluğu Fenerbahçe camiasına ve Türkiye'ye hayırlı olması temennisinde bulunurken,Ramil'in başarısının, basketbolda Avrupa şampiyonu olan takımımızın başarısıyla eşdeğer olduğunu , hatta daha  da fazlası olduğunu ifade eden Yıldırm  “ Burada bireysel bir mücadele olmaktadır. Her şey olabiliyor. Ramil'in buraya gelişinde Fikret Çetinkaya'nın Gürsel Özyurt'un çok büyük emekleri vardır. Bunun yanında Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan'ın da çok büyük katkıları olmuştur." Şeklinde konuştu. Ramil Guliyev'in Türk atletizminin adını dünyaya duyurduğunu aktaran Yıldırım, "Azerbaycan devletine de teşekkür etmek lazım. Ramil, bugün iki devletin, bir milletin çocuğu olarak koşmuştur. Bizi gururlandırmıştır. Bütün dünya televizyonlarında hem Fenerbahçe'nin hem de Türkiye'nin adını duyurmuştur. Ramil, bu koşusuyla Türkiye'nin atletizmde var olduğunu dünyaya göstermiş ve ispatlamıştır." ifadelerini kullandı.

 

BAŞARI ÜZERİNE BAŞARI

 

Şu an yirmiyedi yaşında olan Guliyev daha onyedisinde kısa mesafe yarışlarda isminden söz ettireceğinin sinyallerini vermeye başlamış bir atlet.   2007 yılında Çek Cumhuriyeti'nin Ostrava kentinde düzenlenen Dünya Gençler Atletizm Şampiyonası'nda 200 metrede ikinciliği göğüsleyen Guliyev, o yıllarda efsanevi atlet Usain Bolt'un gençler atletizm şampiyonalarındaki derecelerini zorlamaya başlamıştı bile. Aynı sene  Sırbistan'ın başkentinde düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonası'ndaysa 200 metrede altın madalyaya ulaşmayı başardı ve 100 metrede de gümüş madalyanın sahibi oldu.2009   Sırbistan Novi Sad kentinde düzenlenen Avrupa Gençler Atletizm şampiyonasında  Azerbaycan adına  bir mücadele sonunda 100 metrede gümüş madalya, 200 metrede ise altın madalya başarısı ,100 metre ve 200 metre yarışlarında, ulusal ve uluslararası gençler rekorlarının sahipliği, 200 metre Avrupa gençler rekoru ve 60 metrede ulusal gençler rekoru sahipliği Guliyev’in başarılarından  sadece bir kısmı. 2009l Dünya Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından 'Avrupa'nın gelecek vaat eden genç atletleri' sıralamasında da Fransız atlet Christophe Lemaitre'in ardından ikinciliği alışı bir hayli sükse yaratmıştı. .200 metredeki zamanı, genç atletlerdeki en hızlı ikinci derece olup en hızlı zaman Usain Bolt'a aitti o zamanlar 2009 yılında dağıtılan Avrupa Atletizminde Yılın Yükselen Yıldızı Ödülü'nde ikincilik de Guliyev’e aitti.

 

100 ve 200 metre yarışlarında gösterdiği performansla dikkatleri üzerine çeken Ramil Guliyev, Azerbaycan adına mücadele ediyordu ve  antrenörlüğünü de eski bir Azeri milli atlet olan Eldar Guliyev üstlenmekteydi.

 

 

 

 

FEDERASYON KÜPLERE BİNDİ - AZERBAYCAN’dan TÜRKİYE’ye GEÇİŞ

 

2010 yılında Guliyev, kulüpler bazında Fenerbahçe ile sözleşme imzalamış ve İstanbul'a yerleşmişti. 2011'e gelindiğindeyse Türk vatandaşlığına geçme kararı aldı. Guliyev’in 2011 ‘de Türk vatandaşlığına geçişi, Azerbaycan Atletizm Federasyonu tarafından öfkeyle karşılanmıştı. Azerbaycan, Guliyev'in sadece maddi çıkarlar nedeniyle Türkiye adına yarışmak istediğini ileri sürerek, atletin uluslararası müsabakalarda mücadele etmesini engelleyebileceğinin sinyalini de hemen vermişti . Nitekim öyle oldu 2012 yılında Londra'da düzenlenecek olan Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'yi temsil edebilmesi Azerbaycan Atletizm Federasyonu'nun iznine bağlıydı ve yetkili kurumdan izin çıkmadı. Bu durum Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığına kadar ulaştırılsa da Azerbaycan Atletizm Federasyonu kararından dönmeyeceğini kesin olarak bildirmişti. Esasen  IAAF yönetmeliklerine göre Azerbaycan, Guliyev'in 2014 yılına kadar tüm uluslararası şampiyonalara katılımını engelleme hakkı bulunuyordu. Azerbaycan'ın elinde bulundurduğu yasak hakkı sebebiyle Ramil Guliyev 2013 yılının Nisan ayına kadar hiçbir yarışta mücadele edemedi.

 

2012 senesinde  dönemin Azerbaycan Spor Bakanı Azad Rahimov Azeri basınına verdiği bir demeçte , Ramil Guliyev'i 'Karşılanması imkansız taleplerde bulunmakla' suçlamıştı. Rahimov , bir röportajında "Ramil her ay 5.bin dolar maaş talep etti. Bir de üstüne daire istedi. Biz de ona dedik ki, 'Senin bugüne kadarki en büyük başarın Avrupa gençler şampiyonluğu. Sen evvela bir  kendini göster, kazancın da ona göre artacaktır.' Ama o çabuk yoldan daha fazla para kazanma yolunu tercih etti" şeklinde konuşmuştu.

 

Ramil Guliyev ise Azerbaycan Milli Takımı'nı maddi çıkar için bıraktığı iddialarını yalanlayarak Türkiye'de ve Fenerbahçe'de kendisini daha fazla geliştirme fırsatı bulduğunu söylemişti.

 

BBCnin haberine göre Guliyev 2016 yılında Rio Olimpiyat Oyunları öncesinde TRT'ye verdiği röportajda "Azerbaycan'da atletizm konusunda bir heyecan yok. Hiçbir şey yapmıyorlar. Kamplar yok, antrenman için bir imkan yok. Türkiye ise kardeş ülke. Çok yakınız" diye konuşmuştu.

 

 

 

 

 

 

ALIYEV’DEN GULIYEV’E  TEBRIK MESAJI

 

Yukarıda bahsettiğimiz çekişmeler bu anlamda Türkiye ve Azerbaycan’ın rasına girmedi ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 16. Dünya Atletizm Şampiyonası erkekler 200 metrede altın madalya kazanan Azerbaycan asıllı milli sporcu Ramil Guliyev'i tebrik etti. Aliyev, "Aziz Ramil" diye başlayan mesajında tarihte ilk kez bir Azerbaycanlının atletizm dalında dünya şampiyonu olduğunu belirterek, Guliyev'in bugün Türkiye'yi temsil ettiğini fakat sporda ilk adımlarını Azerbaycan'da attığını da hatırlattı.

 

"Zafer elde ettikten sonra Azerbaycan ve Türkiye bayraklarını dalgalandırman özellikle memnuniyet vericidir." diyen Aliyev, mesajında "Bu, senin kendi halkına bağlı, vatansever bir insan olduğunun göstergesidir. Bu zafer dolayısıyla Türkiye'yi de kutluyorum. Senin zaferin aynı zamanda Azerbaycan-Türkiye dostluk ve kardeşliğinin tezahürüdür. Biz, ülke olarak seninle gurur duyuyoruz. Sana sporda yeni zaferler arzu ediyorum." şeklinde ilmi siyaset anlayışına uygun ve olgun ifadeler  kullandı: 

 

 

 

  

Comments